Adelheid

Adelheid trivia nfaKnihu Vladimíra Körnera Adelheid vydal Československý spisovatel v roce 1967 jako 25. svazek edice Život kolem nás.  Ve skutečnosti se jednalo o novelizaci filmové synopse, která v polovině 60. let nebyla schválena k realizaci. Konečný scénář filmu byl tudíž knižní adaptací.

Za dějiště příběhu posloužila vesnice v Kryštofově údolí u Liberce a zámeček v Lužci u Lubence.

Veškeré přípravné práce na filmu byly přerušeny dnem 21. 8. 1968 a natáčení muselo být z konce léta posunuto na podzim a zimu.

Roli Adelheid měla původně ztvárnit Jana Hlaváčová, ale kvůli překrývajícímu se působení v Národním divadle by se natáčení nemohla zúčastnit.

Petr Čepek musel z natáčení dojíždět na divadelní představení do Prahy, což společně s brzkým stmíváním výrazně zkracovalo dobu, během které se mohlo točit.

Nebudeme-li počítat segment Pronásledování z povídkového filmu Vstup zakázán, jednalo se o první celovečerní barevný film Františka Vláčila.

Celková výrobní doba filmu byla překročena o 59 dnů. Jednalo se především o dokončovací práce na finálním střihu, pozdržené mj. Vláčilovou účastí na filmovém festivalu v Cannes.

Petr Čepek obdržel za roli Viktora 23 632,- Kčs, Emma Černá jako Adelheid zhruba o polovinu méně.

Natáčení muselo být na 6 dnů přerušeno kvůli cestě Františka Vláčila do Monte Carla v rámci hledání lokací pro film z prostředí automobilových závodů Rallye Vltava (realizace filmu byla během normalizace zastavena).

Film byl uveden na MFF v Ósace při výstavě Expo 70.

Film měl původně reprezentovat Československo v soutěži X. MFF v Mar del Plata. Nakonec byl ale nahrazen Kladivem na čarodějnice a uveden pouze v nesoutěžní sekci.

František Vláčil označoval Adelheid společně s Údolím včel za svůj nejoblíbenější film.