Adelheid

Zpět v kinech od 28.1.2016

Československo 1969 / 100 min. / barevný / DCP & Blu-ray / přístupný / anglické podtitulky

režie → František Vláčil / scénář → Vladimír Körner, František Vláčil / kamera → František Uldrich / architekt → Jindřich Goetz / střih → Miroslav Hájek / hudba → Zdeněk Liška / hrají → Petr Čepek, Emma Černá, Jan Vostrčil, Jana Krupičková, Pavel Landovský, Miloš Willig

Je konec války a karta s mocí se obrátila. Poručík Chotovický se vrací do vlasti, aby se zotavil, fyzicky i duševně. Straní se lidí, touží po klidu, ale přeci jen hypnoticky sleduje Adelheid, Němku, která mu byla přidělena jako hospodyně. Pokřivené vztahy nejen mezi Čechy a Němci odráží všudypřítomná nedůvěra a osamění. Působivě netečné herectví hlavních protagonistů a ponurá atmosféra očekávání nastiňuje, že není již kam spěchat a že všechno má svůj čas, vzdor i smíření.

Za okny byla zima, psal se rok 1969, a ti lidé mluvili o podzimu roku 1945. Petr Čepek v roli Viktora a Ema Černá jako Adelheid o té době nevědí nic z vlastní zkušenosti, musí se spolehnout jen na režijní vedení. Ale byli tehdy mladí tak jiní, než jsou dnešní mladí? Určitě ano a určitě ne. Měli jen jiné životní zkušenosti, ale to základní – neschopnost přiblížit se jeden druhému, natolik se sblížit, aby spolu mohli žít ve světě otráveném druhou světovou válkou, to tu snad zůstalo jako neblahé dědictví lidské civilizace. V tom bude Vláčilův film současný.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska a spolufinancováno Ministerstvem kultury České republiky.
Partnery projektu jsou Norská národní knihovna a CESNET.

[Ladislav Tunys (1969): František Vláčil natáčí Adelheid. Kino 24, č. 6 (20. 3.), s. 2 – 3.]