Tři oříšky pro Popelku
Kvůli nedostatku sněhu se některé scény natáčely se „sněhem“ umělým, vyrobeným z rybích kostí.
„Už z dálky vidí na okraji tůně tři mladíky, kteří – oblečeni jen v tom nejnutnějším – se kočkují ponořeni po kolena do vody, cákají jako
blázni; kusy šatstva mají rozvěšeny po vrbách a za ohybem potoka se popásají jejich koně.“ Úryvek ze scénáře prozrazuje, že se Popelka měla původně natáčet v létě.
Skutečného – leč zakázaného – autora scénáře Františka Pavlíčka zaštítila svým jménem dramaturgyně a scenáristka Bohumila Zelenková.
Dr. František Pavlíček ženy velmi obdivoval, považoval je za mnohem statečnější, než jsou muži. Popelku proto koncipoval jako odvážnou dívku, která nebojácně vzdoruje osudu, a na štěstí rozhodně nečeká v koutě.
Režisér Vorlíček si vybíral představitele prince z řady herců, nakonec si vybral nováčka, studenta brněnské JAMU Pavla Trávníčka. Dva z uchazečů o hlavní mužskou roli Jaroslav Drbohlav a Vítězslav Jandák byli odškodněni alespoň rolemi princových kamarádů.
Kvůli tehdejšímu Trávníčkovu příliš silnému moravskému přízvuku dal režisér namluvit prince charizmatickým hlasem Petra Svojtky. Od té doby se Pavel Trávníček „polepšil“ a stal se jedním z nejuznávanějších dabérů. Ostatně jiný slavný dabingový herec, Jan Přeučil, také ve své první mluvené filmové roli hovořil hlasem Stanislava Fišera.
Obézní princova nápadnice Droběna tančí překvapivě lehce. Její představitelka Helena Růžičková jako dítě intenzivně trénovala balet. Své schopnosti v tomto oboru předvedla už v Papouškově filmu Ecce homo Homolka.
O tom, že je pohádka o Popelce vskutku mezinárodní, svědčí i fakt, že Němcům je uváděna jako adaptace předlohy bratří Grimmů a Čechům jako pohádka Boženy Němcové.
Představitelka macechy, německá herečka Carola Braunbock, se narodila v roce 1924 ve Všerubech u Plzně. Do Německa odešla až jako dospělá po 2. světové válce. Že dobře rozumí a také mluví česky, prozradila až na konci natáčení. Zemřela předčasně na selhání srdce v 54 letech.
Pohledná představitelka královny Karin Lesch se narodila v roce 1935 ve Švýcarsku, ale její matka, přesvědčená komunistka, se s ní po válce odstěhovala do NDR. Po natočení Tří oříšků pro Popelku se až na jednu drobnou výjimku přestala herecké práci věnovat. Možná proto, že byla manželkou jednoho z tehdy nejmocnějších mužů kinematografie NDR, ředitele Studia DEFA.
Nevlastní Popelčinu sestru Doru hrála Dana Hlaváčová po část natáčení těhotná. Bylo na to třeba brát zřetel zvláště při náročné scéně, ve které Dora a macecha padají z jedoucích saní do zasněženého a částečně zamrzlého potoka. Všechno dobře dopadlo a paní Hlaváčové se půl roku před premiérou Tří oříšků pro Popelku narodila budoucí úspěšná dětská televizní herečka a poté oblíbená mladoboleslavská divadelní herečka Lucie Matoušková