Tři oříšky pro Popelku

Zpět v kinech od 17. 12. 2015

Československo 1973 / 85 min. / barevný / DCP & Blu-ray / přístupný / anglické podtitulky

režie → Václav Vorlíček / scénář → František Pavlíček, Václav Vorlíček / kamera → Josef Illík / střih → Miroslav Hájek, Barbara Leuschner / hudba → Karel Svoboda / architekt → Oldřich Bosák, Alfred Thomalla / hrají → Libuše Šafránková, Pavel Trávníček, Carola Braunbock, Rolf Hoppe, Karin Lesch, Dana Hlaváčová, Jan Libíček, Vítězslav Jandák, Vladimír Menšík

Divácky oblíbený film Tři oříšky pro Popelku natočený podle scénáře Františka Pavlíčka vznikl v koprodukci tehdejší Německé demokratické republiky s Československem. Moderní zpracování, humorný nadhled a půvabné herecké obsazení si podmanilo široké publikum, domácí i to mezinárodní. Čas královského bálu, kouzelných oříšků a ztraceného střevíčku, to je jen zlomek atributů proslaveného filmu, který se stal nejen pro svou zimní atmosféru emblematickým vánočním snímkem.  

Koprodukčný film Barrandovského filmového štúdia so štúdiom DEFY Tři oříšky pro Popelku nakrútil režisér Václav Vorlíček. Vyrozprávať rozprávku o Popoluške je azda zbytočné – všetkým je nám dôverne známa. Vovádza nás do ríše rozprávok a detstva. V čom sa však liší Vorlíčkova Popoluška nakrútená na motívy rozprávky Boženy Nemcovej, je to, že nie je ňou v tom pravom slova zmysle. Padnú jej síce tri zázračné oriešky ,,do lona“, ale nečaká nečinne na svoje šťastie. Jazdí na koni, je obratným streľcom – proste je to deva do sveta súca.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska a spolufinancováno Ministerstvem kultury České republiky.
Partnery projektu jsou Norská národní knihovna a CESNET.

[E. Kincelová (1973): Zo sveta rozprávok. Práca 28, č. 237 (16. 11.), s. 6.]