Adéla ještě nevečeřela

Zpět v kinech od 19.11.2015

Československo 1977 / 103 min. / barevný / DCP & Blu-ray / přístupný / anglické podtitulky

režie → Oldřich Lipský / scénář → Jiří Brdečka, Oldřich Lipský / kamera → Jaroslav Kučera / architekt → Milan Nejedlý, Vladimír Labský / střih → Miroslav Hájek / hrají → Michal Dočolomanský, Rudolf Hrušínský, Miloš Kopecký, Ladislav Pešek, Naďa Konvalinková, Václav Lohniský, Květa Fialová, Olga Schoberová, Martin Růžek, Karel Effa, Zdeněk Dítě, Vladimír Hrabánek, Myrtil Frída, Jiří Brdečka a další.

Nick Carter, slavný americký detektiv, který je vždy ve střehu, přijíždí do malebné Prahy, aby vyřešil záhadné zmizení. Za doprovodu komisaře Ledviny poznává krásy okolí, točené pivo, klobásky, olomoucké syrečky a fackovací kulturu. Společně přichází na stopu nejzáhadnějšímu zločinci 20. století, přezdívanému Zahradník a vyřeší tak případ na Mozarta citlivé Adély. Groteskně laděný film Adéla ještě nevečeřela vábí diváka do barvitého skleníku animace a na sebevědomou parodii brakových detektivek.

Divák vjede po naturalistickém mlaskajícím jazyku až do jícnu růžovofialové chapadlové Adély. Práce výtvarníka-animátora je brilantní. Herce, jimž v očích světélkuje okouzlení z natáčení tohoto filmu-hry, vede režisér přesně v poloze filmu, plošně a stylizovaně. Žánrová a profesionální čistota Adély je opravdu vzácná.

[Alois Humplík (1978): Adéla ještě nevečeřela. Práce 34, č. 241 (12. 10.), s. 6.]