Ze soboty na neděli

Zpět v kinech od 2. 3. 2017

Československo 1931 / 69 min. / černobílý / DCP & Blu-ray / přístupný od 15ti let / anglické podtitulky

režie → Gustav Machatý / scénář → Vítězslav Nezval, Gustav Machatý / kamera → Václav Vích / střih → Gustav Machatý / hudba → Jaroslav Ježek / architekt → Alexander Hackenschmied / hrají → L. H. Struna, Magda Maděrová, Jiřina Šejbalová, Karel Jičínský, R. A. Dvorský a další

Psychologické drama sleduje příběh dvou stenotypistek, které po týdnu monotónní kancelářské práce hledají o sobotním večeru únik z každodenního stereotypu. První zvukový film Gustava Machatého propojuje realismus s poetickým viděním všedního městského života a odvážně experimentuje s využitím zvuku v rámci moderního filmového jazyka. Na svoji dobu tematicky i stylově progresivní film, podbarvený jazzovými melodiemi Jaroslava Ježka, vznikl podle námětu Vítězslava Nezvala. Méně známý, ovšem neméně zdařilý snímek režiséra filmů Erotikon (1929) či Extase (1933), vyniká využitím progresivních tvůrčích postupů, filmových montáží a především povýšením zvukové složky filmu na plnohodnotný vyjadřovací prostředek, nezávislý na obraze. Prostřednictvím kontrapunktu obrazu a zvuku Machatý dosahuje nových, překvapivých významů i humorného účinku. Také dobová kritika přijala Ze soboty na neděli jako dosud nejzdařilejší zvukový film. Na výsledku se bezpochyby podepsala i Machatého schopnost obklopovat se významnými osobnostmi umělecké avantgardy. Kromě již zmíněných Vítězslava Nezvala a Jaroslava Ježka se na filmu jako architekt podílel Alexandr Hackenschmied a Machatého stálý spolupracovník, kameraman Václav Vích.

Je to příběh kontoaristky ve weekendové noci. Vylákána přítelkyní, jen tak že se vyrvala špinavé nástraze kupující chlípnosti. Nalezši pak v neklidu a nepohodě noci dobrého a poctivého člověka, přimyká se k němu vší svou bytostí. Dříve však, než najde splynutí v lásce, je donucena nástrahou osudu prožíti těžký očistec milencova podezření, jež ji přivede takřka na prah smrti. Ale v konci je naděje, smíření a štěstí – a v pondělí plyne opět život dál, co však se změnilo v životě té malé komptoiristky! Miluje a je milována!

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska a spolufinancováno Ministerstvem kultury České republiky.
Partnery projektu jsou Norská národní knihovna a CESNET.

[O.Š.M. (1931): Machatého první zvukový film… Rozpravy Aventina 6, č. 34, s. 3.]