Světáci

Zpět v kinech od 8. července 2021

Československo 1969 / 99 min. / černobílý / nově digitalizovaná verze / DCP & Blu-ray / přístupný

režie → Zdeněk Podskalský / scénář → Vratislav Blažek / kamera → František Valert / střih → Zdeněk Stehlík / hudba → Evžen Illín, Vlastimil Hála / architekt → Boris Moravec / hrají → Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Jan Libíček, Jiřina Bohdalová, Jiřina Jirásková, Iva Janžurová, Jiřina Šejbalová, Oldřich Nový, Ilja Prachař, Vladimír Menšík a další

„Když Praha za noci, zazáří neonem, není mi pomoci, já slyším, pojď honem. Vrhnu se do saka a bílý košile, a s gustem čmeláka, jdu mlsat svět.“ Tímto podmanivým refrénem úvodní písně se začíná odvíjet příběh tří mužů v nejlepších letech. Skopec, Prouza, Petrtýl, tři ženatí venkovští fasádníci, dočasně pracují v Praze na obnově domů. Po práci se chtějí bavit a řádně si užít toho, co nabízí jen velkoměsto. Hospody nebo kabarety jim připadají nudné, láká je prostředí luxusních barů, společenské smetánky a atraktivních žen. Jenže jejich oblečení a hlavně vystupování je daleko pod úrovní pravých gentlemanů. Po špatné zkušeností v drahém Diplomat Grillu se rozhodnou, že musejí být k nerozeznání od pražských lvů salónů. Proto si pořídí příslušné večerní obleky a dokonce absolvují lekce společenské výchovy a tance u emeritního profesora Dvorského. Když zedníci převlečení za gentlemany konečně okouzlí tři elegantní krásky, netuší, že ty si – podobně jako oni – na lidi velkého světa jen hrají.

Jedna z nejúspěšnějších komedií šedesátých let je výsledkem spolupráce režiséra Zdeňka Podskalského a scenáristy Vratislava Blažka. Na filmu se ovšem tvůrčím způsobem podílel i jeden z hlavních představitelů, herec Jiří Sovák. Klasická proměna obyčejného hrdiny v elegána z vyšší společnosti je ve filmu samozřejmě pouze povrchní, což se právě stává zdrojem řady komických situací a vtipných dialogů. Půvabnou směšnost neztrácejí ani narážky na úpadek mravů v tehdejší takzvané socialistické společnosti. Podíl na zajímavosti těchto jen zdánlivě oddechových komentářů má i herecké obsazení. Velkou měrou k tomu přispívá v roli profesora Dvorského noblesní prvorepubliková hvězda Oldřich Nový.

Více na stránkách Filmového přehledu.

Digitalizaci tohoto filmu z daru paní Milady Kučerové a pana Eduarda Kučery realizoval Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary ve spolupráci s Národním filmovým archivem a Státním fondem kinematografie ve společnostech UPP a Soundsquare.

Zdrojem pro digitalizaci byly originální negativ obrazu a negativ zvuku. Materiály jsou uloženy v Národním filmovém archivu. Digitalizace proběhla v roce 2021.

Objednávejte na Disfilm.cz