Postava k podpírání

Zpět v kinech od 3.3.2016

Československo 1963 / 38 min. / černobílý / DCP & Blu-ray / přístupný / anglické podtitulky

režie a scénář → Pavel Juráček, Jan Schmidt / kamera → Jan Čuřík / architekt → Oldřich Bosák / střih → Zdeněk Stehlík / hudba → Wiliam Bukový / hrají → Karel Vašíček, Consuela Morávková, Ivan Růžička, Jiří Stivín a další.

,,Co člověka odlišuje od zvířete na pět?“ ,,Rozum?“ ,,Ne! Kázeň!“ Alegorický film Postava k podpírání burcujícím způsobem obnažuje lidskou posedlost řádem, která člověka činí kyselým a otupělým. Ústřední postava snímku, muž, který si vypůjčil jednoho dne kočičího společníka a na druhý den se jej pokouší usilovně vrátit, aby nebyl pokutován, prožívá drama bez konce. Půjčovna není k nalezení a tak muž s kočkou v aktovce kráčí bludištěm chodeb, čekáren a kanceláří, aby si nakonec na své břímě zvykl.

Postava k podpírání je středometrážní film, který oba tvůrci natočili v dokonalém kafkovském stylu. Kafka je v Československu od určité doby zase v módě. Že byl přehodnocen ve své vlasti, je velice důležité […] Všechno je vyprávěno zábavným způsobem, s humorem, který neustále proniká za obrazy, takže Postava k podpírání je jeden z nejzdařilejších filmů, které jsme v poslední době viděli.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska a spolufinancováno Ministerstvem kultury České republiky.
Partnery projektu jsou Norská národní knihovna a CESNET.

[„Křik“, „O něčem jiném“, „Postava k podpírání“ v tisku italském. Československá kinematografie ve světle zahraničního tisku 1964, č. 9, s. 21.]