Jáchyme, hoď ho do stroje

Zpět v kinech od 26. srpna 2021

Československo 1974 / 95 min. / barevný / nově digitalizovaná verze / DCP & Blu-ray / přístupný / anglické podtitulky

režie → Oldřich Lipský / scénář → Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Oldřich Lipský / kamera → Jaroslav Kučera / střih → Miroslav Hájek / hudba → Zdeněk Liška / architekt → Jindřich Goetz / hrají → Luděk Sobota, Marta Vančurová, Věra Ferbasová, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Petr Nárožný a další

Dobrosrdečný venkovský mladík František Koudelka odjíždí pracovat do Prahy. Na cestu si koupí kondiciogram, v němž mu počítač podle jeho data narození vypočítal dny úspěšné, nebo jen ošidné či dokonce krizové. František nastoupí do autoservisu. Protekční místo mechanika mu se sehnala jeho energická ovdovělá teta, u které také bydlí v podnájmu. Mechanici v autoservisu dostávají od zákazníků velké úplatky a často se stane, že se některý z přílivu peněz zblázní. To však plachému Františkovi nehrozí, řídí se totiž svým kondiciogramem. Ten mu má také pomoci získat přízeň a nakonec i lásku prodavačky Blanky. V cestě mu ale stojí konkurent, výčepní Karel, a tak František čeká na svůj přesně vypočítaný úspěšný den.

První filmový scénář autorské dvojice Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak režíroval král české filmové parodie Oldřich Lipský. Příběh o traktoristovi, který přichází z venkova do Prahy, se opírá o jeden z pomíjivých hitů normalizační éry kondiciogram. Tvůrcům se povedlo natočit téměř existenciální komedii o tom, že člověk může být pánem svého osudu. Nerozhodný František totiž svůj život zcela podřídí computerovému plánu, který mu vymezuje pro všechny činnosti špatné a dobré dny. Zatímco v těch špatných se dobrácký naivka stává trpnou obětí své obvyklé neschopnosti a smůly, v dobrých dnech dokáže oslnit prodavačku Blanku, vyhrát zápas v judu i automobilový závod a nakonec také porazit nadutého výčepního. Nápady přeplněný snímek právem patří k českých komediálním klenotům, a to nejen díky řadě okouzlujících scén a nezapomenutelných dialogů, ale i přesnému hereckému obsazení. Tomu dominuje ve své první velké filmové roli tehdy devětadvacetiletý Luděk Sobota.

Více na stránkách Filmového přehledu.

Digitalizaci tohoto filmu z daru paní Milady Kučerové a pana Eduarda Kučery realizoval Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary ve spolupráci s Národním filmovým archivem a Státním fondem kinematografie ve společnostech UPP a Soundsquare.

Zdrojem pro digitalizaci byly originální negativ obrazu a negativ zvuku. Materiály jsou uloženy v Národním filmovém archivu. Digitalizace proběhla v roce 2021.

Objednávejte na Disfilm.cz