Daleká cesta

Zpět v kinech od 27.2.2020

Československo 1948 / 104 min. / drama / černobílý / DCP, Blu-ray / přístupný / anglické podtitulky

Režie → Alfréd Radok / Námět, scénář → Mojmír Drvota, Erik Kolár, Alfréd Radok / Kamera  → Josef Střecha / Architekt → Jan Pacák / Střih → Jiřina Lukešová / Zvuk →  Josef Vlček / Hudba → Jiří Sternwald / Hrají → Blanka Waleská, Otomar Krejča, Viktor Očásek, Zdeňka Baldová

Divadelní režisér Alfréd Radok se k samostatné filmové režii poprvé dostal v pětatřiceti letech. Celovečerní debut Daleká cesta podává ojedinělou odpověď na otázku, jak vyjádřit nevyjádřitelné. Snímek hrůzy koncentračního tábora Terezín netlumočí přímo, ale skrze srovnání rozličných vizí, které děsivou skutečnost holocaustu utvářely. V mnohovrstevnaté umělecké reportáži se snoubí melodramatický příběh s ozvěnami expresionismu i sebereflexivní hrou s dokumentem a fikcí. Expresivně pojaté vyprávění o osudech židovské rodiny Kaufmannových za druhé světové války je obohaceno o novátorské postupy kombinující hraný a dokumentární film.

Digitální restaurování Daleké cesty proběhlo se záměrem zpřístupnit film ve stávajících technologických podmínkách tak, aby byl co nejvěrnější podobě v době svého prvního uvádění. Samotnému restaurování předcházel rozsáhlý průzkum dochovaných filmových materiálů spolu s výzkumem v nefilmových pramenech s cílem získat co nejpodrobnější informace o výrobě a uvádění filmu a jeho původní podobě. Z archivních pramenů a dobového tisku mimo jiné vyplývá, že film dokončený v prosinci 1948 byl předveden cenzuře a schválen až v květnu 1949. Ačkoliv byla na květen naplánovaná i pražská premiéra, k oficiálnímu uvedení Daleké cesty do distribuce nakonec nedošlo – od poloviny roku 1949 byla promítána v omezeném distribučním okruhu, převážně v mimopražských kinech a bez většího ohlasu v tisku. 

Více informací najdete na Filmovém přehledu.