Vesničko má středisková
Československo 1985 / 103 min. / barevný / nově digitalizovaná verze / DCP & Blu-ray / přístupný / anglické podtitulky
režie → Jiří Menzel / scénář → Zdeněk Svěrák / kamera → Jaromír Šofr / střih → Jiří Brožek / hudba → Jiří Šust / architekt → Zbyněk Hloch / hrají → János Bán, Marián Labuda st., Rudolf Hrušínský, Rudolf Hrušínský ml., Rudolf Hrušínský nejml., Petr Čepek, Libuše Šafránková a další
Pábitelská kronika venkovského života, v roce 1987 nominovaná na Oscara, patří k vrcholům filmografie režiséra Jiřího Menzela. Ten po filmech Kdo hledá zlaté dno (1974) a Na samotě u lesa (1976) potřetí spolupracoval se Zdeňkem Svěrákem. Se zfilmováním jeho scénáře se přitom původně nepočítalo. Svěrákovi byl nedopatřením dvakrát proplacen námět k filmu Na samotě u lesa. Spoluzakladatel Divadla Járy Cimrmana proto narychlo napsal pár stránek textu, ať vyhoví byrokratickému aparátu. Jiřímu Menzelovi se ovšem premisa natolik zalíbila, že inicioval vznik plnohodnotného literárního podkladu. Epizodický portrét střediskové české vesnice je vystavěn okolo nejistého přátelství mužů protichůdných povah, řidiče družstevního náklaďáku Pávka (Marián Labuda) a jeho mentálně postiženého pomocníka Otíka (János Bán). Pávek se nespolehlivého chráněnce chce po žních zbavit. Otík by tím pádem byl přeložen do Prahy. Na život ve velkoměstě ale naivní závozník není připraven. Mladíkův široký úsměv a sluchátka na uších neodmyslitelně patří k idylickému vesnickému koloritu. Jeho součástí je také popudlivý Turek (Petr Čepek), žárlící na svou manželku Janu (Libuše Šafránková), nebo věčně zasněný doktor Skružný (Rudolf Hrušínský), který se při řízení rád kochá krásami české krajiny.
Jiří Menzel (1938–2020)
Světově oceňovaný český režisér Jiří Menzel patřil k předním osobnostem československé nové vlny šedesátých let. S jemným lyrismem a citlivostí natočil mnoho oblíbených tragikomedií o každodenních radostech. Po absolvování pražské FAMU, kde studoval společně s Věrou Chytilovou nebo Evaldem Schormem, Menzel natočil svůj první celovečerní film Ostře sledované vlaky (1966). Tragikomedie odehrávající se během nacistické okupace za druhé světové války získala Oscara pro nejlepší cizojazyčný film. Menzelův následující film, adaptace knihy Vladislava Vančury Rozmarné léto (1967), zahajoval filmový festival v New Yorku. Skřivánci na niti obdrželi Zlatého medvěda na Berlinale – kvůli zákazu filmu k tomu ovšem došlo až jednadvacet let po jeho dokončení, v roce 1990. Hořkosladká komedie Vesničko má středisková (1985) byla nominována na Oscara. Menzel natočil celkem pět celovečerních filmů podle předloh Bohumila Hrabala, posledním z nich byl Obsluhoval jsem anglického krále (2006), který vznikl devět let po Hrabalově smrti.
Digitalizace filmu byla financována z daru paní Milady Kučerové a pana Eduarda Kučery.
Více na stránkách Filmového přehledu.