Dobrý voják Švejk
Zpět v kinech od 21.4.2016
Československo 1956 / 105 min / barevný / DCP & Blu-ray / přístupný / anglické podtitulky
režie a scénář → Karel Steklý / kamera → Rudolf Stahl ml. / střih → Miroslav Hájek / hudba → Jan Seidel / architekt → Boris Moravec / hrají → Rudolf Hrušínský, Eva Svobodová, Josef Hlinomaz, František Filipovský, Miloš Kopecký, Svatopluk Beneš a další
Nejznámější filmová adaptace satirického románu Jaroslava Haška v sobě spojuje nadčasový lidový humor a břitkou ironii, jež necílí zdaleka jen na nesmyslnost válečné mašinerie. Svérázného hrdinu, který se pro horlivé plnění příkazů nadřízených stává pohromou pro své okolí, ztvárnil ve filmu, vizuálně inspirovaném knižními ilustracemi Josefa Lady, nezapomenutelný Rudolf Hrušínský. Rozložení děje do dvoudílného cyklu (druhý díl Poslušně hlásím byl uveden o rok později) umožnilo Karlu Steklému co nejvěrněji převést literární předlohu na plátno. Humoristický román klasika české satiry Jaroslava Haška patří mezi filmaři často vyhledávaná díla. První, ještě němé zpracování Osudů dobrého vojáka Švejka v režii Karla Lamače z roku 1926, zahájilo sérii filmových adaptací, ale i románem volně inspirovaných snímků, těžících z popularity švejkovského hrdiny. Postava Švejka se několikrát objevila i v animovaném filmu, mimo jiné v celovečerním loutkovém filmu Jiřího Trnky.
Film „Dobrý voják Švejk“ je výsledkem […] ilustrátorského způsobu adaptace. Scénář obsahuje ve zkratce celý první díl Haškových „Osudů dobrého vojáka Švejka“, rozdělený na sekvence, shodné s kapitolami knihy. V adaptaci je využito zejména těch rysů románu, které jsou blízké výrazovým prostředkům filmu – situační komiky, slovního vtipu jako způsobu charakterisace postav, charakterů jako tvůrců nálad a prostředí. Naproti tomu byly potlačeny prvky méně „filmové“, na příklad Švejkovy promluvy a líčení poměrů v rakouské monarchii za války. Břitké slovo a výrazná, až expresivní situace, ovládly film.
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska a spolufinancováno Ministerstvem kultury České republiky.
Partnery projektu jsou Norská národní knihovna a CESNET.
[Ivan Dvořák (1957): Setkání s festivalovým Švejkem. Kino 12, č. 17, s. [270].]