Trnkův Špalíček po letech #zpetvkinech
Loutkový film Špalíček vstupuje zatím jako poslední z velké kolekce digitálně restaurovaných filmů Národním filmovým archivem (NFA) do distribuce. Obnovená premiéra sedmdesát let starého poetického snímku Jiřího Trnky na motivy Špalíčku národních písní od Mikoláše Alše se uskutečnila 22. března v Praze.
Trnkův první celovečerní loutkový film přináší na plátno lidové zvyky a tradice českého venkova. Necelých osmdesát minut dlouhý snímek vznikl spojením šesti krátkých filmů (Masopust, Jaro, Legenda o sv. Prokopu, Pouť, Posvícení, Betlém), které byly původně natočeny a uváděny samostatně. Koncem roku 1947 byly Jiřím Trnkou sestaveny do podoby celovečerního filmu a uvedeny pod názvem Špalíček.
Trnka, který stojí nejen za režií a výtvarnou prací, ale taktéž za scénářem, byl znám pečlivým výběrem spolupracovníků. Na střihu se s ním podílela Helena Lebdušková, za kamerou stáli Vladimír Novotný a Emanuel Franek. Atmosféru lyrického venkovského vyprávění dotváří hudba Václava Trojana se zpěvem Kühnova dětského sboru. Jako animátoři na filmu pracovali Bohuslav Šrámek, Břetislav Pojar, Zdeněk Hrabě, Jan Karpaš, Stanislav Látal, František Braun a Karel Sobotka.
Z televizního vysílání si mohou diváci Špalíček pamatovat ve verzi, kde jsou jednotlivé části odděleny úvodními titulky s názvem epizody a údaji o tvůrcích. Cílem digitálního restaurování bylo ovšem zpřístupnit film v podobě co nejbližší tomu, jak jej mohli vidět a slyšet diváci v době jeho prvního uvedení v roce 1947. Proto byla respektována původní struktura z roku 1947, kde na sebe jednotlivé epizody bezprostředně navazují.