07/11

Takový je život 26.11. od 20 hodin v kině Ponrepo!

Takový je život (1929 Carl Junghans)
26. 11. 2016 od 20 hodin
kino Ponrepo (Bartolomějská 11, Praha 1)
Úvodní přednáška Jeanne Pommeau.

Málo známý je fakt, že právě v prostorách dnešního Ponrepa, v bývalém kině Konvikt, se poprvé v Praze hrál film Takový je život. Slavnostní premiéru si dovolit nemohl a štěstí u publika, proudícího v houfech na první zvukové filmy, ho tu nečekalo; po pouhých třech dnech byl stažen z programu. Dnes je řazen mezi vzorová díla české kultury meziválečného období a ve světě je jedním ze dvou nejčastěji uváděných českých němých filmů (spolu s – ve své době obdobně nedoceněným – Erotikonem Gustava Machatého) .

Světová premiéra nově restaurované verze se odehrála letos 4. července na MFF v Karlových Varech za hudebního doprovodu Jana Buriana, kterého přivítáme i v Ponrepu.
Film Takový je život realizoval německý režisér Carl Junghans s mezinárodním štábem a hereckým obsazením. Děj filmu se měl původně odehrávat v Drážďanech, ale nakonec se přesunul do Prahy. Film vznikl v česko-německé produkci, byl financován ze soukromých zdrojů režiséra a jeho českých spolupracovníků, mj. herce Theodora Pištěka. Sociálně kritické dílo navazuje na filmy ruských klasiků nejen obsahově, ale také výběrem hlavní představitelky Very Baranovské, významné ruské charakterní herečky, která na sebe o tři roky dříve upozornila titulní rolí ve filmu Matka Vsevoloda Pudovkina.