25/01

Adelheid: premiéra

V úterý 26. ledna ve 20:30 se v brněnském kině Scala koná premiéra digitálně restaurovaného filmu Františka Vláčila Adelheid. Film uvede generální ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant. Po projekci bude následovat beseda o filmu s představitelkou titulní role, paní Emmou Černou, restaurátorkou filmu Jeanne Pommeau a filmovou historičkou a kurátorkou Pavlínou Vogelovou. Besedu moderuje Anna Batistová, vedoucí projektu Digitální restaurování českého filmového dědictví.

Jeanne Pommeau studovala restaurování na University of Paris 8. V Národním filmovém archivu pracuje jako restaurátorka a zaměřuje se jak na digitální restaurování, tak i na restaurování aplikovaných barev tradičními metodami virážování a tónování. Mimo jiné pracovala na digitalizaci Ostře sledovaných vlaků Jiřího Menzela, rekonstrukci Příchozího z temnot Jana S. Kolára (1921) a restaurování barev filmu Bílý ráj (Karel Lamač, 1924).

Pavlína Vogelová, kurátorka fotografie a filmu oddělení Novodobých českých dějin Historického muzea Národního muzea, studovala na Ústavu filmu a audiovizuální kultury FF MU. V minulosti působila v Moravské galerii v Brně jako dramaturgyně programu a kurátorka výstav zaměřených na fotografii, film a současné umění. Realizovala řadu výstavních projektů, např. Viktor Kolář (GHMP, 2013), Kameran Karel Slach (MG, 2011) nebo Jan Calábek. Věda, film a umění k potěše včel, básníků a botaniků včetně publikace Jan Calábek (NAMU/MG, 2013). Texty o fotografii a filmu publikuje např. v časopisech Fotograf, Cinepur nebo ve výstavních katalozích. Zajímá se o intermediální přesahy fotografie a filmu ve vztahu k vědě, umění a vzdělávání.

 

Vstupenky na premiérové uvedení je možné zakoupit online.