12/02

Do kin se vracejí filmy Pavla Juráčka

Zveme vás na předpremiéru digitálně restaurovaných filmů Postava k podpírání (režie Pavel Juráček a Jan Schmidt) a Případ pro začínajícího kata (režie Pavel Juráček). Předpremiéra obou filmů se koná v pondělí 29. února 2016 ve 20:30 v Kině Lucerna (Vodičkova 36, Praha 1).

Projekci bude předcházet slavnostní uvedení knihy Pavla Juráčka Postava k podpírání, které proběhne v kavárně Kina Lucerna v 19:30. Uvedení knihy je přístupné bezplatně a rezervace není nutná.

Pavel Juráček (1936–1989) se do historie československé nové vlny nesmazatelně zapsal především scenáristickou prací. Snímky realizované jinými tvůrci podle Juráčkových scénářů kompletují přínos jedinečného autora, jenž jako režisér natočil vlastně jen jediný celovečerní snímek. Převratná absurdní hříčka Postava k podpírání (1963) je totiž krátkometrážním projektem a Každý mladý muž (1965) zahrnuje dvě dějově nezávislé povídky. Sci-fi Ikarie XB 1 (1963), postapokalyptické drama Konec srpna v hotelu Ozon (1966) či trpká historická romance Bláznova kronika (1964) však představují Juráčka-scenáristu jako vyhraněnou osobnost schopnou fantazijní žánrový příběh vybavit parametry divácky přitažlivé podívané se zjevným metaforickým přesahem.